Улун (на кит. Wulong, на англ. Oolong) - китайський напівферментований чай із острова Тайвань. У класифікації займає місце між червоними та зеленими сортами напою. Історія вирощування й виробництва улуна триває вже близько 3-4 століть.
Якісне чайне листя містить біологічно активні сполуки, вітаміни, масла та мінерали. В одній заварці улуна присутні:
В оолонгу, так ще його називають в Україні, присутні антиоксиданти (теафлавіни і араубігіни) та флавоноїди (мирицетин, кверцетин, кахетін, кемпферол). Розслабляючий ефект надає теанін..
Позитивні властивості чаю полягають в:
Улун містить менше кофеїну, ніж звичайний чай та кава, тому він безпечніший для людей із проблемами серця та судин.
Сировиною для улуна служать листя чайних кущів, що ростуть в трьох сприятливих областях Китаю:
На півночі провінції Фуцзянь і Гуандуне виробляють сильноферментовані темні сорти. На півдні провінції Тайван ростуть світлі сорти чаю.
Збір листя здійснюється вручну згідно рецептури. Весняні ароматні сортів характеризуються менш вираженим смаком, осінні - насиченим. Створення сильноферментних улунів відбувається з м'ясистого зрілого листя, а для слабкої ферментації беруть молоде чайне листя.
Схема виготовлення традиційного улуна наступна:
По завершенню цих стадій приступають до фасування сировини.
Ключовий критерій поділу чаю на види - ферментація. За цим показником улун ділиться на темний (більше 50%) і світлий (20-30%). Першими були виведені темні сорти з поздовжньою формою скручування листа. Кращі з них вирощують в Китаї в горах Фенікс і Уїшань.
Світлі види відрізняються ніжним ароматом квітів. Листя сферичної скрутки нагадують кульки. Відомі сорти вирощують на Тайвані і півдні Фуцзянь.
Класифікація улунів за територією вирощування:
Тайванську групу улунів виділяють в відокремлену категорію. Знамениті сорти:
Найпопулярнішими в світі стали Тайванські сорти улуна Дун Дін, Лішань і Алішань.
Улун обов'язково зберігається в герметичній посуді, щоб туди не потрапляли сонячні промені та волога. Для цього підійде скляна, бляшана або керамічна тара.