Хей Ча (hei cha) - постферментований сорт китайського чаю. Під час виготовлення використовується особлива техніка вологого скиртування (Вуо Дуй), а також «грибкова» ферментація. Хей Ча є повністю окисленою сировиною. Щоб не сплутати з чорними Шрі-ланкійських та Індійським чаями, його називають «темним».
Про появу Хей Ча говорить красива легенда. По Шовковому Шляху йшов чайний караван і потрапив під сильну зливу. Намокле листя стало непотрібним і купці залишили його в сховищі. Через рік в селі Ху Нань настала епідемія, їжі зовсім не було. Купці вирішили «зіпсований» чай віддати бідним. Далі почали відбуватися чудеса: хворі стали одужувати. Так Хей Ча став цінним видом чаю, за який багато хто готовий був віддати все своє багатство. Як і Пуер, Хей Ча швидко розщеплював високобілкову їжу, прискорював травлення, компенсував брак вітамінів в раціоні і таким чином цілющі властивості явно виражались при тодішніх умовах.
Починаючи з 1370-х років, з часів правління династії Мін, чай з китайської провінції Ху Нань став лідером серед експортованих сортів Китаю. Протягом чотирьох століть щорічно китайці виробляли і продавали приблизно 4000 тонн чаю Хей Ча. Сировину у вигляді пресованих колод або цеглинок відправляли в Тибет, Монголію та північ Юньнані.
За регіональною приналежністю Хей Ча ділиться на:
Хей Ча виготовляється із великого та середнього листя з чайних дерев кущових й прямоствольних форм. Всі вони виростають на високогір'ях різних провінцій. Технологія виготовлення схожа, однак відрізняється деякими деталями для кожного сорту. Окремою категорією шу пуерів став Юньнаньський Хей Ча.
Аромат і смакові характеристики у кожного чаю свої. Це пояснюється особливостями рецептур і місцевістю вирощення. Загальні характеристики у Хей Ча такі:
З давніх давен китайці вживали Хей Ча для профілактики захворювань. Велика частина мінералів зосереджена в зрілих стеблах, черешках та листю. Чай містять селен і фтор, які сприяють зміцненню кісток і синтезу антитіл для опору інфекціям. Чай рекомендують для профілактики утворення ракових клітин і виникнення серцево-судинних захворювань.
Окислене листя чайного дерева проходять процедуру вологого скиртування. Так воно спеціально піддається впливу великої вологості, яке контролюється фахівцями фабрик. «Грибкова» ферментація імітує умови перевезень в караванах, під час яких дозрівав Хей Ча.
Деякі сорти прийнято сушити над димом хвойних колод. Такий чай виходить з деревно-солодким, ще не терпким смаком. Його колір варіюється від темного жовтого до чорного. Фахівці рекомендують вживати Хей Ча з терміном зберігання 3-4 роки. Всупереч очікуванням чайних поціновувачів, які очікують гіркоту і терпкість, готовий напій дивує м'якістю та солодкістю.
Вчені ведуть суперечки на тему, чи можна віднести Хей Ча до групи Пуер. За технікою виготовлення Шу Пуер відноситься до чорних сортів, тому що включає етап «Вуо дуй». В результаті чайна сировина виходить постферментованою.
Хей Ча до повної ферментації доходить по закінченню декількох років. Це дає можливість експертам відносити сорт до групи Шен Пуер. Фахівці виділяють Хей Ча в окрему групу чаю, що включає обидва різновиди Пуеру (Шу і Шен).